Новини

Бібліотеки Хмельницької громади — центри розвитку, підтримки та читання

І з дітьми, і з дорослими користувачами працює Централізована бібліотечна система Хмельницької громади, котра об'єднує 27 бібліотек-філій та 3 бібліотечних пункти. Відвідувачі різного віку однаково отримують у книгозбірнях доступ до книг та інформації, можуть тут проходити навчання, доєднуватися до тематичних заходів та користуватися рядом послуг, які надають бібліотеки.

Розповідає заступниця директора Світлана Сінькова: «Свою роботу намагаємося акцентувати на тих потребах, котрі люди мають зараз. Окрім традиційних напрямів діяльності, що передбачають промоцію книги, поширення читацької культури, популяризацію української мови, літератури, взаємодію з творцями друкованого слова — письменниками, надання доступу до різних джерел інформації, книгозбірні якомога частіше доєднуються до різних проєктів і програм або ж самі їх ініціюють. Таку потребу нам диктує час та умови, в яких зараз перебуває наша держава і її громадяни».

Адже Україна продовжує виборювати свою перемогу, свободу та власний шлях. Ворог, окрім всього, веде ще й інформаційну війну. У бібліотеках ж навчають, як не вестися на маніпуляції, розпізнавати фейки, перевіряти інформацію на достовірність та тренувати власне критичне мислення. Такі навички допомагають людям не втратити емоційне здоров’я у вирі новин, котрі поширює окупант, а подекуди і зберегти власне життя. До прикладу, цьогоріч медіатренерка, директорка Централізованої бібліотечної системи Тамара Козицька виступила експертом телепроєкту «Наш експерт», що покликаний навчити глядачів відрізняти правду від брехні та орієнтуватися в інформаційному просторі. Відзняти вдалося шість випусків.

Також бібліотеки простежили потребу роботи з внутрішньо переміщеними особами: з дітьми проводили час на розвивальних заняттях, ігротеках, майстер-класах; дорослих запрошували на засідання клубів і любительських об’єднань, навчали комп’ютерної й інфомедійної грамотності, для них проводили зустрічі з місцевими поетами, митцями тощо. Популярною залишалася послуга книгозбірень під назвою «Вільна мама», у межах якої матусі залишали на декілька годин свою дітвору під наглядом бібліотекарок, а самі в цей час розв’язували власні нагальні проблеми — побутові чи пов’язані з пошуком роботи, оформленням документів, навчанням. Або ж книгозбірня пропонувала мамам стати учасницями заходів з психоемоційної підтримки, тренінгів чи обговорень щодо проблем у суспільстві та сім’ях.

Загалом протягом 2023 року читачами бібліотек стали 856 ВПО, де 347 — діти. Для них було проведено понад пів тисячі масових заходів. Також задля допомоги молодим людям з когорти ВПО, а разом з тим і місцевим Центральна публічна бібліотека доєдналася до втілення проєкту «ВільноХаб: працевлаштування». На зустрічах навчали будувати та розвивати кар’єру, обирати професію та знаходити роботу відповідно до власних сильних сторін, набутих знань, умінь і навичок.

При 19 бібліотеках Централізованої бібліотечної системи успішно діяли Хаби цифрової освіти. Відбувалися різноманітні тренінги та навчання, багато працювали з людьми старшого віку, адже вони найбільше потребують цифрової освіти.

Також розповідали усім про Хмельницьку громаду та знайомили з її талановитими людьми (проєкт «Візитівка мого села»), популяризували місцеву літературу (літературний марафон «Слово єднає — перемогу наближає», у межах якого влаштували «Марафон на колесах» — цикл зустрічей місцевих письменників з мешканцями сіл).

Назване — тільки частина з великої кількості ініціатив, які вдалося втілити книгозбірням Централізованої бібліотечної системи торік. Попереду — багато планів, ідей та задумів. Але повсякчас бібліотеки працюватимуть заради людей, знаходитимуть можливості, аби допомогти їм навчатися та розвиватися, надаватимуть підтримку, будуть для них прихистком та місцем росту. Тут традиційно організовуватимуть літературні зустрічі та мистецькі заходи, розповідатимуть про книги, заохочуватимуть читати і художню літературу, й таку, котра розповідає про різні галузі знань, зокрема про історію сміливого народу борців за власну волю — українців.

 

За інформацією

Центральної публічної бібліотеки

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!