Новини

Сьогодні Україна відзначає День Героїв (відео)

Сьогодні, 23 травня 2025 року, – 1185-й день спротиву повномасштабній російській агресії у священній для українців визвольній війні, яка триває з 20 лютого 2014 року. 

У цій війні ХХІ століття на захист рідної землі піднялися  проти жорстокого, підступного ворога українські герої і героїні, які у надскладних умовах виявляють стійкість, витримку, мужність, відвагу, незламність, єдність перед уп`ятеро більшими силами загарбника.

Сьогодні  ми відзначаємо День Героїв – свято, яке стало символом незборимості української нації. Цього дня вшановуємо велич духу борців за волю і державність України, Героїв, котрі з великої любові до України своїм лицарським чином і гідним життям наближали і утверджували вільну, єдину, рівну серед рівних у Європі і світі державу УКРАЇНУ. У цей день вітають усіх, хто ризикував своїм життям, борючись за українську незалежність, а також віддають шану загиблим героям.

Для українців це свято дає можливість відродити історичну пам'ять, на величі вчинків і величі духу героїв минулого та героїв сучасної доби плекати нових героїв - захисників української нації і незалежності Української держави в ім`я майбутнього рідної землі. Адже героїзм – це найвище виявлення самовідданості й мужності у виконанні громадянського обов`язку.

Знакова історія започаткування цього свята. 1941-й рік. Українці під проводом Організації Українських Націоналістів (ОУН) збройно борються проти гітлерівських та комуно-більшовицьких загарбників за відновлення власної державності. Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів в Кракові у квітні 1941 року  постановляє відзначати щорічно 23 травня як Свято Героїв. Свято було покликане відродити в українців героїчний дух минулих поколінь, які дали нашій історії яскраві приклади героїзму: лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської доби, гайдамаків, опришків, левенців, Січових Стрільців та вояків Армії УНР, УГА, УПА та діячів ОУН.

Саме травень було обрано для вшанування Героїв. Тому що в травні віддали своє життя у визвольній боротьбі за державність  кращі сини України XX століття: 3 травня 1924 року загинув переслідуваний більшовицькою владою головний ідеолог державної самостійності України початку XX століття, один із співавторів ідейних засад українського націоналізму Микола Міхновський; 25 травня 1926 року в Парижі від кулі більшовицького агента-терориста загинув головний провідник української національно-визвольної боротьби 1917-1921 років Симон Петлюра; 23 травня 1938 року в Роттердамі вибух бомби, підкладеної агентом НКВС, обірвав життя організатора українського націоналістичного руху, засновника та першого Провідника УВО та ОУН полковника Євгена Коновальця. В роки німецької, а згодом радянської окупації цей день відзначався у підпіллі, а також в українській діаспорі. 

 Свято стало одним із найбільших у підпільно-повстанському середовищі. Серед повстанців було започатковано формування та культивування своєрідного пантеону героїв-борців за українську державність, до якого традиційно входили, окрім перерахованих вище, князі Святослав, Володимир Великий, Роман Мстиславович, король Данило Галицький, гетьмани Богдан Хмельницький та Іван Мазепа, повстанці Іван Гонта та Максим Залізняк, Великий Кобзар Тарас Шевченко, герої Крут та Базару, герої Холодноярської республіки,  Ольга Бессараб, Василь Білас, Дмитро Данилишин, Юліан Головінський та інші.

До відновлення Україною незалежності свято відзначалося підпільно, а після 1991 року, з проголошенням незалежності День Героїв масово відзначається в Україні. З 2014 року до пантеону Героїв додалися імена  Героїв Небесної Сотні, учасників Антитерористичної Операції та Операції Об`єднаних Сил, учасників російсько-української війни, котрі після початку повномасштабного вторгнення російського агресора і нині відстоюють територіальну цілісність, суверенітет та право на вільний розвиток України.

Вже за період російсько-української війни з 2014 року у місті Хмельницькому не лише перейменовано низку вулиць на честь українських героїв минулого й сьогодення, а й позначено місця історичної пам`яті встановленням меморіальних дошок борцям за Українську державність: Євгенові Коновальцю (2018 р.), Симонові Петлюрі (2019 р.), Романові Шухевичу (2018 р.), Костеві Місевичу (2020 р.).

З 18 лютого 2022 року постала у місті Хмельницькому на центральній вулиці Проскурівській  Алея Героїв зі світлинами та розповідями про цих героїв нової доби, які перейшли до безсмертного легіону. На жаль, повномасштабна війна в Україні триває і  Алея Героїв від дня її початку - 24 лютого 2022 року - продовжує поповнюватися. Як і Алея Слави на кладовищі в мікрорайоні Ракове. Ми вклоняємося  перед кожним Героєм, який поклав своє життя за Україну. Імена цих воїнів згадуємо з молитвою, з великою шаною і вдячністю за кожен наш день. 

У цей день ми схиляємо голови перед  нашими Героями-сучасниками, тими, хто вистояв, вижив, хто нині, тепер, у цю хвилину, стоїть зі зброєю в руках супроти агресора, ризикує, приймає бій, тримає удар і перемагає, затято жене в пекло лютого ворога-супостата, не шкодуючи своєї крові і життя.

Нині  Україна як держава й українці як суспільство докладають зусиль, щоб віддати щиру шану героям, які  відстоюють волю і соборність країни у сучасній російсько-українській війні, та щоб пам’ять про них була живою. Ми згадуємо всіх поіменно, розповідаємо історії їхнього життя, називаємо на їхню честь вулиці та встановлюємо пам’ятні знаки. Тому що усвідомлюємо, що завдячуємо їм можливістю продовжувати жити у своїй державі.

За період з 24 лютого 2022 року сотні військових відзначені державними нагородами за відсіч агресорові. Лише від січня 2025 року станом на 8 травня 2025 року були нагороджені найвищою державною нагородою «Герой України» з присвоєнням ордена «Золота Зірка»102 українських військових, з них – 69 -  посмертно.

Ми з повагою і вдячністю згадуємо імена Героїв України - військових, які стали на захист України в час російсько-української війни,  віддавши в ім`я державності, суверенітету і цілісності Вітчизни найдорожче – власне життя.

УКРАЇНА була, є і буде! Доземний уклін, вдячність і вічна пам’ять воїнам-Героям, що без вагань віддали життя за рідну землю, за родини, за батьків, дітей, народжених і ненароджених! Молімося разом за наших оборонців, за наших мужніх, відважних героїв - захисників і захисниць, котрі нині непохитно тримають на своїх плечах Українську державність! Дякуємо за Україну! Молімося за кожну часточку рідної землі! Слава Україні! Слава Героям! Смерть ворогам! Україна – понад усе!

За інформацією Музею історії міста Хмельницького

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!