Рішення міської ради

Звернення №2

 

Президенту України

Володимиру ЗЕЛЕНСЬКОМУ

 

Прем’єр Міністру України

Денису ШМИГАЛЮ

 

Голові правління

НАК «Нафтогаз України»

Юрію ВІТРЕНКУ

 

ЗВЕРНЕННЯ

Внаслідок запровадження в Україні вільного ринку природнього газу для населення, мешканці багатоповерхових будинків, які мають у спільному користуванні загальнобудинкові газові котельні та в яких створені і діють Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ), опинилися у скрутній ситуації. 

Відповідно до статті 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом.

Для забезпечення опаленням мешканців багатоквартирних будинків, що мають власні газові котельні, ОСББ Хмельницької міської територіальної громади уклали трирічні договори на постачання природного газу з ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг».

Договором передбачена ціна природного газу «Обсягу І», що визначається як середнє арифметичне значення обсягу фактичного використання природного газу Споживачем за останні три роки, на рівні 7,58 грн за 1 м3 (з урахуванням вартості транспортування), а також ціна газу «Обсягу ІІ» на рівні, що враховує розрахункові ціни за результатами електронних біржових торгів (станом на жовтень 2021 року, наприклад, становить 24,99 грн за 1м3).

Отже, у випадку значного пониження температури взимку, ОСББ вимушене буде купувати газ за ціною, що передбачена для «Обсягу ІІ», що призведе до суттєвого збільшення середньої вартості за весь обсяг спожитого газу.

Окрім того, договором передбачено обтяжливий для ОСББ порядок оплати за спожитий газ шляхом часткової поточної оплати в межах 30 – 70% вартості замовленого обсягу в термін до 22 числа кожного поточного місяця. Оскільки розрахунки мешканці здійснюють по завершенню місяця, ОСББ доведеться акумулювати додаткові кошти на рахунку для проведення платежів за газ.

Для забезпечення своєчасної оплати, постачальник вимагає виконання однієї з наступних умов: надання безвідкличної безумовної банківської гарантії на увесь обсяг грошових зобов’язань перед постачальником газу, або укладання з визначеними банківськими установами договору на договірне безакцептне списання коштів з рахунків ОСББ для оплати за газ.

Вважаємо, що такі вимоги є дискримінаційними для мешканців багатоквартирних житлових будинків з котельнями, можуть призвести до виникнення значної заборгованості ОСББ за спожитий природний газ і застосування значних сум фінансових санкцій, тому закликаємо:

1. Ініціювати віднесення ОСББ до категорії побутового споживача шляхом внесення змін до законодавства, зокрема до статті 1 Закону України «Про ринок природного газу», внаслідок чого споживачі, які мешкають у багатоквартирних житлових будинках і мають у спільному користуванні загальнобудинкові газові котельні та в яких створені і діють об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, зможуть закуповувати природний газ у постачальників за цінами як для побутових споживачів.

2. Заборонити операторам ГРМ відключення багатоквартирних будинків від газопостачання.

3. Внести зміни до діючих договорів на постачання природного газу ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», а саме:

3.1 Встановити для ОСББ єдину фіксовану вартість, що відповідає вартості, встановленій для побутових споживачів, на весь обсягу газу, який буде постачатись за договором, виключивши поділ на «Обсяг І» та «Обсяг ІІ».

3.2. Внести зміни до порядку оплати за договором, передбачивши післяплату за фактично спожитий газ.

3.3. Виключити застосування штрафних санкцій за договором.

3.4. Виключити з умов договору вимогу отримання ОСББ безвідкличної безумовної банківської гарантії та укладання з визначеними банками Договору про Договірне списання коштів.

 

Звернення прийняте на позачерговій восьмій сесії Хмельницької міської ради восьмого скликання 23 вересня 2021 року.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!