Рішення міської ради

Про часткове скасування рішення виконавчого комітету від 23.03.2000 №223-А

 

 

УКРАЇНА
ХМЕЛЬНИЦЬКА МІСЬКА РАДА


Рішення тринадцятої сесії

№13 від 22.03.2017 р.

 

Про часткове скасування рішення виконавчого комітету від 23.03.2000 №223-А

 

Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 23.03.2000 року прийнято рішення №223-А “Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна”, а саме, про оформлення права власності на будинок профспілок з гаражами по вул.Соборній,57 та гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею по вул.Соборній,55 за Федерацією профспілок Хмельницької області.

На підставі вищезазначеного рішення виконавчого комітету Федерації профспілок Хмельницької області 28.03.2000 року видано свідоцтво про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею за адресою: м.Хмельницький, вул.Соборна,55.

Проте, в ході розгляду судових справ було встановлено наступні факти.

Відповідно до постанови Секретаріату Хмельницької обласної ради профспілок від 23.07.1981 складено акт, за яким облпрофкурси передали, а Хмельницький трест їдалень прийняв приміщення їдальні з інвентарем.

Наказом Міністерства торгівлі УРСР №87 від 28.03.1983 Хмельницький трест їдалень ліквідовано та створено Хмельницьке міське об'єднання громадського харчування управління громадського харчування Хмельницького облвиконкому (з правами правонаступництва). Рішенням Хмельницького облвиконкому №204 від 20.12.1989, міське об'єднання громадського харчування ліквідовано з передачею його функцій обласному виробничо-торгівельному об'єднанню громадського харчування, в склад якого входили всі заклади громадського харчування м.Хмельницького та області, підпорядковані Міністерству торгівлі УРСР, в тому числі відомчі (на заводах, фабриках, в державних установах, навчальних закладах, школах, в організаціях і т.п.), в тому числі і спірне приміщення їдальні.

Наказом Міністерства торгівлі УРСР від 21.11.1991 за №99 “Про передачу державного майна, що перебуває у віданні Міністерства торгівлі України, передано відомчі заклади закритої мережі громадського харчування відповідним організаціям, а підприємства відкритої мережі громадського харчування передано у комунальну власність з підпорядкуванням місцевим органам влади та відповідно до рішення Хмельницького облвиконкому №22 від 19.02.1992, обласне виробничо-торгівельне об'єднання громадського харчування ліквідовано. Рішенням виконкому від 20.02.1992 №55 “Про організацію передачі державного майна в комунальну власність міста” надано повноваження на прийняття для розпорядження в управління комунальною власністю міста відділам і управлінням міськвиконкому. Подальше розпорядження і користування комунальною власністю міста відділам і управлінням проводити міськвиконкому згідно додатку №1.

Відповідно до додатку №1 до рішення від 20.02.1992 №55 до складу підприємств, розпорядження і управління якими здійснювалось відділам і управліннями міськвиконкому, відносились і підприємства громадського харчування та неторгівельної діяльності, що входять до складу обласного виробничо-торгівельного об'єднання громадського харчування.

Рішенням Хмельницької міської ради народних депутатів від 22.04.1992 №6 затверджено перелік майна та об'єктів, що перебувають у комунальній власності міста, у якому значиться Їдальня №33.

Враховуючи вищенаведене, рішенням господарського суду Хмельницької області від 18.09.2012р. у справі №16/2/6/71-Н було встановлено факт вибуття із власності профспілок приміщення їдальні у 1981 році, вибуття із власності держави приміщення їдальні у 1992 році та подальша його передача у комунальну власність з підпорядкуванням місцевим органам влади. Також судом встановлено, що приміщення їдальні не є профспілковим, оскільки станом на 1990 рік спірне майно вже вибуло з власності профспілок у державну власність, а на момент прийняття рішення виконавчим комітетом у 2000 році, приміщення їдальні вже перебувало у комунальній власності. Дані обставини були підтверджені постановою Вищого господарського суду України від 21.12.2016 по справі №924/648/13.

Потрібно зауважити, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

За змістом ч.2 статті 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно із ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ст.19 Конституції України, ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

Приписами п.30 ч.1 ст.26 зазначеного Закону встановлено, що прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Отже, враховуючи вищевикладене, а також, як встановлено рішеннями судів, те, що у 1981 році спірне майно вибуло з власності профспілок у державну власність, а з державної у 1992 році та на момент прийняття рішення виконавчого комітету від 23.03.2000 №223-А приміщення їдальні перебувало у комунальній власності, то вирішення питання про відчуження майна комунальної власності в силу ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" належало до повноважень виключної компетенції міської ради. Оскільки, рішення про відчуження приміщення їдальні Федерації професійних спілок Хмельницької ради було прийнято не Хмельницькою міською радою, а виконавчим комітетом, то дане рішення всупереч вимогам ст.327 ЦК України та ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийнято із перевищенням повноважень, чим було порушено право власності Хмельницької міської ради на приміщення їдальні. Дана обставина була встановлена постановою Вищого господарського суду України від 21.12.2016 по справі №924/648/13.

На підставі вищевикладеного, розглянувши пропозицію постійної комісії з питань роботи житлово-комунального господарства, приватизації та використання майна територіальної громади міста, керуючись Конституцією України, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Хмельницька міська рада:

ВИРІШИЛА:

1. Скасувати рішення виконавчого комітету від 23.03.2000 №223-А “Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна” в частині оформлення права власності на їдальню по вул.Соборній,55 за Федерацією профспілок Хмельницької області.

2. Відповідальність за виконання рішення покласти на заступника міського голови А.Бондаренка та управління комунального майна.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань роботи житлово-комунального господарства, приватизації та використання майна територіальної громади міста.

 

Міський голова О.Симчишин

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!